kedd, június 29

Péterpál napján

 

Péterpál napján


    Péterpál napján, a római egyházat alapító apostolok főünnepén tárjuk követőink elé a Püspöki Palota kiállításának két újabb „ikonikus” szereplőjét: Szent Péter és Szent János apostolokat, akiknek cirill betűkkel írt nevét láthatjuk az ikonok kék hátterén. Feltételezhetően XVIII. századi orosz ikon aranyozott fa keretben, barokk díszítményekkel. 
 

    Péter az elsők között kapott meghívást Jézus tanítványai közé, s „kősziklaként” ő lett az apostolok feje, majd Róma püspöke. Vértanúhalált halt: keresztre feszítették, de saját kérésére fejjel lefelé, mert nem tartotta méltónak magát ugyanolyan halálra, mint amit Mestere szenvedett el. 


    Péter kezében kulcsokat tart. „Te Péter vagy és én erre a sziklára fogom építeni egyházamat, és ezen az alvilág erői nem fognak győzedelmeskedni. Neked adom a mennyek országának a kulcsait; amit megkötsz a földön, a mennyben is meg lesz kötve, s amit feloldasz a földön, a mennyben is fel lesz oldva." (Mt 16:18-19)
 

    Szent János evangélista megjelenítése ikonon ritkaságnak számít. Ő volt a legfiatalabb apostol, a saját evangéliuma csak úgy emlegeti mint „a tanítványt, akit Jézus szeretett”. Péter után ő a legfontosabb az apostolkollégiumban, talán csak Szent Pál fogható hozzá fogékonyság és a teológiai gondolkodás mélysége tekintetében. A hagyomány úgy tartja, hogy János Efezusban munkálkodott, és igen magas korban halt meg, tehát az egyetlen olyan apostol, aki nem vértanúhalált halt. Az ikonon könyvvel a kezében ábrázolják, amely az evangélisták általános attribútuma, tehát az általa írt evangéliumra utalhat, bár János apostol látomásokból született írása, a Jelenések Könyve is szóba jöhet. 
 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése