Évszázadok máig élő dallamai
A magyar kultúra napján nem lehet szó nélkül elmenni azon kulturális örökségek mellett, melyeket a magyar katolikus egyháznak és jeles, példaértékű képviselőinek köszönhetünk.
A katolikus keresztény liturgia elemei – bár természetesen változtak, formálódtak az idők során – sok-sok évszázados múltra tekintenek vissza. Ez nemcsak a szertartások rendjére vagy a szövegekre igaz, hanem az énekek dallamaira is. Már Padányi Biró Mártont megelőző századokra is jellemző volt, hogy egy-egy dallam úgy élt, úgy „használták”, hogy arra több szöveg is íródott. Ezek a dallamok egészen napjainkig fennmaradtak, így izgalmas belegondolni abba, hogy egy mai vasárnapi szentmisén ugyanarra a dallamra éneklünk, amire Biró Márton püspök hívei, sőt az ő őseik is énekeltek.
Nagyon régről örököltük tehát ezeket a dallamokat. Az első olyan kötet, a Cantus Catholici, melyben magyar énekek kottával vannak lejegyezve, 1651-ben látott napvilágot Lőcse városában. Ebben a könyvben szerepel egy ének, az Imádlak téged el-rejtett Istenség kezdetű, mely – ahogy látni fogjuk – többször is új tartalommal gazdagodott.
Forrás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/RMK_I_1183a/?pg=151&layout=s
Erre a dallamra Padányi Biró Márton püspök is írt egy verset, mely az Evangyéliomi kenyér-mor’zalékok és apostoli búza-kalászok című prédikáció gyűjteményben jelent meg 1756-ban:
Forrás: https://library.hungaricana.hu/hu/view/PazmanyHTK_MuzealisKonyvek_01_054/?pg=195&layout=s
A dallam történetének ezzel még koránt sincs vége! Balassi Bálint verseit ismert dallamokra, énekelve adta elő. Bocsásd meg, Úr Isten kezdetű versét pedig éppen erre a dallamra. A verset meghallgathatjuk a palota egy korábbi adventi koncertjéről már ismert, csodás hangú Andrejszki Judit és a Musica Profana együttes tolmácsolásában:
És mire megfogalmazom ennek a posztnak a záró gondolatait, már biztos vagyok benne, hogy nagyon sokaknak ismerős a dallam, hiszen a mai napig felbukkan a templomban az Oltáriszentséget dicsőítő énekek között.
Bizony, nem is gondolnánk, hányszor eszünkbe juthatna a mai napig az egykori mecénás püspök, Padányi Biró Márton neve!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése