A harangszó adventje
Egy később előkerült feljegyzésből* tudjuk, hogy anno 1753-ban a palota építtetője, Biró Márton püspök a régi, otthagyott, várbéli harang helyett új harangokról gondoskodott. Latin nyelvű feljegyzésében az előzmények rövid felvázolása után – a püspök jó szokásához híven – természetesen kikerekedik egy kronosztikon**, melynek minden sora az 1753-as évszámot adja ki. A szövegezése pedig arra utalhat, hogy a püspök három új harangot álmodott a régi helyett:
„CaMpans Ista ConsodenDo sIt aLtIsta
ConCorDIter aLtIssIMo
ConCInst gLorIaM Deo trIno
hoC fIne DeLata ab epIsCopo MartIno.”
Szabad fordításban körülbelül így hangzik: „Ezek a harangok legyenek összehangzóak a Legmagasabbal, a Hármas Isten dicsőségét énekeljék, erre a célra rendelte Márton püspök.”
Még ugyanebben a feljegyzésben előírja a püspök, hogy a harangok az új rezidencia keleti sarkán álló harangtoronyba helyeztessenek el, s a torony falára pedig e sorok legyenek felróva:
"noMen DeI CongLorIfICate
In pLateas DIspersos pro noCte CoMponIte
et teM pestates Longe abhInC DIspeLLIte"
azaz „Dicsőítsétek az úr nevét, a sötétben tévelygőket tereljétek az útra, és a viharokat messze innen űzzétek el!”
Fotó: Farkas Attila
A toronyfelirat máig is hirdeti az eredeti szándékot, azonban harang már nem szól benne… Mondják***, hogy később is csak évenként egyszer szólalt meg, de hogy meddig, nem tudni.
Annyi azonban bizonyos, hogy az említett harangok egyike ma a szomszédos Kegytemplom tornyában lakik, s ott is a legidősebb harangként szolgálja az évszázadokat.
„Történelmi lélelkharangként” aposztrofálják, és sok adatot tudhatunk meg róla a videófelvételekből, melyeket harangkutatók**** tettek közzé videómegosztó csatornákon.
Anton Zechenter öntötte Budán, súlya kb. 60 kg, alsó átmérője 50,5 cm, hangja: g''
Hogy pontosan mikor került a Kegytemplom tornyába a palota (egyik) harangja, még nem sikerült felgöngyölíteni, de ennek talán nincs is akkora jelentősége annak fényében, hogy a palota sarokszobájában ülve éppen a kutatott harang hangját lehet hallani, hiszen naponta többször is megszólal.
Furcsa érzés belegondolni, hogy 1753 Karácsonya óta hányszor zengette el a delet, a szertartásokra hívogatást, a rendkívüli alkalmakat, és bizony lélekharangként az ő tiszte volt halottaink kísérése is. A korábbi évszázadokban a palota köré húzódott kúriák lakói ugyanezt a harangot hallgatták: reggeli ébresztő gyanánt, vagy gyomorkorgató, ebédrehívó jelzésként, de a templombajáró, ünneplő ruha felöltésére is buzdított. Ez a harangszó kísérhette Kisfaludy Sándort a temetőbe… Sőt, a harangokat megrendelő Márton püspök halálhírét is bizonyára ez a harang kürtölte szét a püspöki székhelyen élő hívek számára, hiszen itt, e falak között töltötte utolsó napjait is. Otthonának tekintette a rezidenciát, ahogy a tornyában lakó harangok is, melyeket éppen 270 évvel ezelőtt, 1753 Karácsonyán szentelt fel ünnepélyes pompával. Erre emlékezünk az idei adventben, és éppen emiatt fog felcsendülni az adventi koncerten a harangszó is…
* 1827-ben került be a püspöki levéltárba a Biró püspöktől származó régi feljegyzés
** értsd: verses kronogramma, általában latin nyelvű, verses felirat, amelynek kiemelt betűit római számokként összeadva egy évszámot kapunk
*** Egy 1933-as keltezésű cikkben írja Platschek Andor. (Turistaság és Alpinizmus, 1933. 23. évfolyam, 1-12. szám, 165. oldal)
**** https://magyarorszagharangjai.blogspot.com/, https://www.youtube.com/@templomokesharangok
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése